Ուսումնական տարվան ընդառաջ կան մի քանի գործոններ, որոնք թույլ չեն տալիս սեպտեմբերի 1-ն ընկալել որպես տոն, իսկ այդ խոչընդոտներից ամենամեծը վերաբերում է մատչելիությանն ու այն հանգամանքին, որ ընտանեկան բյուջեի ծախսվող մեծ մասը բաժին է ընկնում սննդին։
Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց  «Սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը՝ նշելով, որ 60 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող մարդու  համար դպրոցական հագուստն, օրինակ, մատչելի չէ։
«Մեր կազմակերպության կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ այս տարի հագուստը թանկացել է 20 տոկոսով, փոխարենը նվազել է գրենական պիտույքների արժեքը»,- ասաց Արմեն Պողոսյանը՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով, որ տեսչական մարմինները չեն իրականացնում իրենց գործառույթները, և քաղաքացիներն իրենց խնդիրների բարձրաձայման համար ստիպված են լինում սպառողների շահերով զբաղվող այս կամ այն ՀԿ-ին դիմել։