Հանքարդյունաբերության ոլորտը, հանդիսանալով ՀՀ արդյունաբերության կարևոր ոլորտներից մեկը, դեռևս չունի հստակ քաղաքկանություն և ռազմավարություն, որը թույլ կտա ունենալ տեսլական և իրականացնել կոնկրետ գործողություններ ոլորտի կայուն զարգացումն ապահովելու համար։ Դրա զարգացման ռազմավարության մշակման համար պետք է կատարել որոշակի ախտորոշիչ ուսումնասիրություններ ոլորտի առկա վիճակը վերլուծելու առավելություններն ու բացթողումները վեր հանելու համար։ Այսօր կառավարության նիստում այս մասին ասաց ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ թեև հանքարդյունաբերությունը մեր տնտեսական աճի հիմնական լոկոմոտիվն է, սակայն, ընդերքի վաճառքից գեներացվող գումարներով ձևավորվող տնտեսական աճը չեն զգում քաղաքացիները։
Ըստ գործադիրի ղեկավարի՝ հանքերի շահագործման այնպիսի կանոններ պետք է հաստատվեն, որ հանրությունը զգա, որ այդ ազգային հարստությունը օգտագործվում է այնպես, որ դրանից պետությունն ու հանրությունը ստանում են այնքան օգուտներ, որքան պետք է ստանային: