Արևմտյան Եվրոպայի դեպարտամենտի գլխավոր տնօրենը կիրակի օրը Արտաքին գործերի նախարարություն է կանչել Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Սայմոն Շերկլիֆին, Գերմանիայի դեսպան Հանս-Ուդո Մուզելին և Ֆրանսիայի դեսպան Նիկոլա Ռոշին։ Այս մասին հաղորդում է Mehrnews-ը։
«Անցած գիշեր Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի գործողությունը Սիոնիստական ռեժիմի ռազմակայանների դեմ ուղղված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի իրացմանը և ի պատասխան Սիոնիստական ռեժիմի հանցագործությունների շարքին, հատկապես վերջին հարձակմանը»,- բանագնացներին ասել է Արևմտյան Եվրոպայի դեպարտամենտի գլխավոր տնօրենը։
Դատապարտելով եվրոպական երեք երկրների երկակի ստանդարտները՝ կապված Իսրայելի ռեժիմի կողմից Իրանի դիվանագիտական վայրերի վրա հարձակման հետ, գլխավոր տնօրենն ասել է․ որ Իրանտ միջազգային իրավունքով վճռականորեն պաշտպանելու իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային շահերը ցանկացած անօրինական ուժի կիրառումից:
Նա հավելել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իր կառուցողական և արդյունավետ գործողություններով ցույց է տվել, որ միշտ ձգտել է կանխել լարվածության աճը։
«Ապրիլի 14-ի գիշերը մեծ թվով հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր են արձակվել Իսրայելի ուղղությամբ: Իրանի ԱԳՆ-ի տվյալներով՝ այս հարձակումն իրականացվել է ինքնապաշտպանության իրավունքի շրջանակներում՝ համաձայն օրենքի 51-րդ հոդվածի»,- ասված է Իրանի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ։