Ըստ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները ՀՀ-ում հակառուսական հիստերիա են առաջացնում ու ՌԴ-ի հետ ռազմական բախման կոչ անում։ Այս մասին ռուս պաշտոնյան հայտարարել է իր ամենշաբաթյա ճեպազրույցում։
«Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը, Արևմուտքի ջանքերով, վերածվում է ՆԱՏՕ-ի առաքելության։ Դաշինքի պահանջվածությունը ցուցադրելու համար դրա անդամ երկրների ղեկավարները հակառուսական հիստերիա են հրահրում, կոչ են անում նախապատրաստվել մեր երկրի հետ ռազմական բախման, և ակնհայտ խնդիրների ֆոնին հսկայական գումարներ են ներդնում ռազմարդյունաբերական համալիրում։ Միայն թե համալիրում գումար չեն ներդնում, Հայաստանին են կոչ անում ներդրումներ կատարել ռազմարդյունաբերական համալիրում։ Բոլորին շատ բան են խոստացել՝ Սերբիային, շատ բան են խոստացել Ուկրաինային։ Նրանք, ովքեր կարողացան կանխել այս կեղծ ուղերձը, որի քողի տակ տեղի ունեցավ պետականության, հասարակության ու տնտեսության իրական կործանումը, այդ երկրները դիմագրավեցին։ Նրանք, ովքեր չկարողացան կամ չցանկացան, ինչպես, օրինակ, Ուկրաինան, փլուզվեցին»,- ասել է Զախարովան։