ԱՄՆ Պետքարտուղարության Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն  այս շաբաթ կայցելի Ադրբեջան, ադրբեջանական լրատվամիջոցներին հայտնել են Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատնից։
Հաղորդվում է, որ Հարավային Կովկաս կատարած այցի ընթացքում Լուիս Բոնոն հանդիպելու է Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու Բաքվի ու Երևանի միջև կայուն խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ջանքերը։
Հիշեցնենք՝ այսօր Երևանում Բոնոյին ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն առանցքային հարցերի շուրջ: Մասնավորապես, շեշտվել է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը հավատարմության և սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի, ամուր իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա իրականացնելու կարևորությունը: Տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է գործընթացը հանրաճանաչ սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության հիման վրա կյանքի կոչելու հարցում ՀՀ հետևողական մոտեցումը: