Մակունցն անդրադարձել է ՀՀ մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին և թե որքանով է կարողանում ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգը հասցեագրել դրանք
Ս․թ․ փետրվարի 20-ին Վաշինգտոնի միջկառավարական մասնագիտական խմբի կողմից կազմակերպվել է ընդունելություն՝ ի պատիվ դեսպան Լիլիթ Մակունցի․ տեղեկացնում են ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունից։
«Բացման խոսքով հանդես եկավ և դեսպանին ներկայացրեց խմբի նախագահ Նելսոն Գարսիան, որից հետո ելույթ ունեցավ դեսպան Մակունցը՝ անդրադառնալով հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, Հայաստանի Հանրապետության մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին և թե որքանով է կարողանում ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգը հասցեագրել դրանք։
Դեսպանն առանձնակի շեշտեց ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությունը՝ առանձնացնելով ժողովրդավարական բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղություններով համագործակցությունը։
Դեսպան Մակունցն անդրադարձավ նաև հայ-ամերիկյան երկկողմ խորացող հարաբերությունների հեռանկարին և պատասխանեց ներկաներին հուզող բազմաթիվ հարցերին»,- ասված է հաղորդագրությունում։