Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունն արձագանքել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ նախօրեին Փարիզում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած հայտարարություններին։
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից փետրվարի 21-ին Փարիզում Հայաստանի վարչապետի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ադրբեջանի հասցեին հնչեցված անհիմն մեղադրանքները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Պաշտոնական Բաքվին դուր չի եկել հատկապես այն, որ Մակրոնը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի՝ իրենց հայրենիք վերադարձի անհրաժեշտության մասին։ Բաքուն ոչ պատշաճ է համարում, որ Փարիզը, որը «մոտ 30 տարի չի բարձրաձայնել տեղահանված ադրբեջանցիների իրավունքների մասին», խոսում է հայերի իրավունքների և անվտանգության մասին, որոնք, ըստ Ադրբեջանի, իբր հեռացել են «իրենց կամքով և առանց հարկադրանքի»:
«Նման կողմնակալ մոտեցումը պետք է դադարեցվի։ Մենք ևս մեկ անգամ հայտարարում ենք, որ Ֆրանսիայի նենգ քաղաքականությունը՝ ուղղված տարածաշրջանում նոր լարվածություն ստեղծելուն և խաղաղությանն ու կայունությանը խոչընդոտելուն, որևէ արդյունք չի տա»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք՝ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան կոչ է անում ի կատար ածել Արդարադատության միջազգային դատարանի նոյեմբերի 17-ի որոշումը, որի համաձայն՝ Ադրբեջանը պետք է ապահովի, որ այն անձինք, որոնք ցանկանում են վերադառնալ ԼՂ, դա կարողանան անել անվտանգ ու արագ։
«Մենք ցանկանում ենք, որ Հարավային Կովկասը լինի խաղաղության, ինտեգրման ու համագործակցության տարածաշրջան, և անհրաժեշտ է, որ հաղորդակցման ուղիները նույնպես լինեն ինտեգրման գործոններ, ոչ թե պառակտման»,- ասել էր Ֆրանսիայի նախագահը՝ հավելելով, որ ՀՀ-ն կարող է ապավինել Ֆրանսիայի աջակցությանն անկախության, տարածքային ամբողջականության, ժողովրդավարական ընթացքի ու խաղաղության ձգտումների հարցում։