Եթե ինչ-որ մեկը մերձեցում է ցանկանում, պետք է հասկանա՝ ինչքանով է այն անվտանգ․ ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ՆԱՏՕ-ի հետ ՀՀ-ի հարաբերությունների մասին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է ՀՀ- ՆԱՏՕ հարաբերություններին։ «Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է մերձեցում, նա պետք է հասկանա, թե այն ինչքանով է անվտանգ և ինչ հետևանքների կհանգեցնի», – ասել է Զախարովան՝ հավելով, թե անհրաժեշտ է վերլուծել ու հասկանալ, ինչն է բխում է ՀՀ-ի շահերից։
«Հավանաբար, դեռ պետք է առաջնորդվել հիմնական սկզբունքներով՝ ո՞րն են յուրաքանչյուր երկրի ազգային շահը, մասնավորապես՝ Հայաստանի շահը։ Երևի սա պետք է վերլուծել, քարտեզ բացել, տեսնել, թե որ տարածաշրջանում, որ հարևանների միջև է այս երկիրը գտնվում, պետք է պատմության դասագրքեր կարդալ»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը՝ հայտարարելով, թե դա կարող է խաթարել ՀՀ հարաբերությունները հարևան երկրների հետ։
Հիշեցնենք, որ Հարավային Կովկասի հարցերով ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ն ոգևորված է դաշինքի հետ Հայաստանի մերձեցման ձգտմամբ։