«Ես հույս ունեմ, որ վերաքննիչ դատարանը ճիշտ կգանահատի նախաքննական մարմնի հավաքած ապացույցները և նաև այն հիմնավորումները, որ վարույթն իրականացնող մարմինը ներկայացրել է առաջին ատյանի դատարան և կարծում եմ, որ պաշտպանների բողոքը՝ խափանման միջոցն ընտրելու դեմ, կմերժի»․ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հայտարարությունը, կապված երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու՝ նրա փաստաբանների միջնորդության հետ, Երկրորդ նախագահի փաստաբանները համարում են դատարանի վրա ճնշում գործադրելու փորձ:
Սասուն Խաչատրյանն էլ նշում է, որ մեղադրանքները ծիծաղելի են, քանի որ ՀՔԾ պետն ազդեցություն չունի դատավորների նշանակման հարցում: Միաժամանակ, ըստ քննչական այդ մարմնի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը փորձ է արել ճնշում գործադրել սահմանադրական դատարանի դատավորի վրա, որպեսզի վերջինս Սերժ Սարգսյանի օգտին որոշում կայացնի: ՍԴ անդամին էլ ընտրում է Ազգային ժողովը: Եվ այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս կարող է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ազդել ՍԴ անդամի վրա, իսկ ՀՔԾ պետը դատավորի վրա՝ ոչ: