Երեկ Երևանի ավագանու նիստում քաղաքապետի միակ թեկնածուն՝ «Երկիր Ծիրանի» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը չընտրվեց․ քվորում չապահովվեց։ Սա նշանակում է, որ Կառավարությունը կլուծարի ավագանին և կնշանակվի արտահերթ ընտրություն։
Արդեն իսկ մի շարք քաղաքական ուժեր հայտարարել են, որ կմասնակցեն արտահերթ ընտրություններին։ Մասնավորապես, այդ մասին հայտարարել են «Ելք»-ը, «Ծառուկյան» դաշինքը, «Ժառանգություն» կուսակցությունը։
Factor.am-ը փորձեց ճշտել, թե ինչ դիրքորոշում ունի «Հիմնադիր խորհրդարանը» սպասվող ընտրությունների վերաբերյալ։ Զրուցել ենք «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Կարո Եղնուկյանի հետ․
-Պարո՛ն Եղնուկյան, «Հիմնադիր խորհրդարանում» քննարկում եղել է՝ կմասնակցե՞ք ավագանու առաջիկա ընտրություններին, թե՞ ոչ։
-Որ մասնակցություն ունենալու ենք, դա որոշված է, բայց թե ինչ ձևաչափով և ավելի մանրամասները դեռ քննարկված չեն։
-Իսկ քննարկե՞լ եք քաղաքապետի թեկնածուի հարցը, որևէ մեկին կառաջադրե՞ք, թե՞ կաջակցեք այլ կուսակցության թեկնածուի։
-Այդ մասին քննարկում չի եղել։ Ես չեմ կարծում, որ մենք քաղաքապետի թեկնածուի համար պատրաստ ենք։ Մեր պայմանը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու մասին է, և դա պայմանավորված է նրանով, որ բոլոր քաղբանտարկյալները պիտի ազատ արձակվեն և որից հետո նոր պիտի պատրաստվենք։
-Իսկ ի՞նչ տեսակետ ունեք Երևանի քաղաքապետի հրաժարականի վերաբերյալ։
-Ես կասեի՝ մի քանի տարով ուշացած հրաժարական էր, բայց ավելի լավ է ուշ, քան երբեք։
Լիլիթ Շաբոյան։