Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվում է ՀՀ կառավարության հեղինակած «Անասնաբուժության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, դիմելով հիմնական զեկուցող` ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանին, մտահոգություն արտահայտեց՝ հայտնելով, որ առկա խնդրի մասին հարցում է ուղարկել Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին՝ ՀՀ-ում ձիերի լայնամասշտաբ սպանդի և շուկաներում տավարի մսի փոխարեն իրացվելու տեղեկությունների կապակցությամբ, և ստացել է ոչ բավարար պատասխան։ «Բայց ահազանգեր ենք ստանում, որ վաճառքի կետերում ձիու միս է առկա»,- նշեց պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ մսի վաճառքի ոլոչտը բարձիթողի վիճակում է։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարը վստահեցրեց՝ ներկայացված փոփոխությունների նախագծերի փաթեթները հենց այդ բարձիթողի վիճակը վերացնելուն և ոլորտի կանոնակարգմանն են միտված։