Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դժգոհություն է հայտնել Արցախում հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքի հայտարարությունների առնչությամբ։
Մասնավորապես, Բաքվին դուր չի եկել, որ Բերբոքն Արցախում ստեղծված իրավիճակն անվանել է աղետալի։
«Այս ամենը հայկական «կեղծ քարոզչության» արդյունքն է։ Ադրբեջանն արդեն առաջարկել է Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայերին ստանալ այն ամենը, ինչն անհրաժեշտ է կյանքի համար։ Ադրբեջանի բարի կամքի կրկնվող մերժումը ցույց է տալիս, որ բոլոր մեղադրանքներն անհիմն են»,- հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Գերմանիայի ԱԳ նախարարն Արցախում իրավիճակն աղետալի էր անվանել։
«Այնտեղ մարդկանց վիճակն աղետալի է։ Մենք շտապ կոչով դիմում ենք Ադրբեջանին և Ռուսաստանին. Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը վերջապես պետք է ստանա այն, ինչ անհրաժեշտ է կյանքի համար: Լաչինի միջանցքը պետք է բաց լինի մարդասիրական օգնության համար»,- ասել էր Բերբոքը։
Նա նաև նշել էր, որ մի քանի օր է, ինչ կարծիքների փոխանակումներ են իրականացվում ամերիկացի գործընկերների հետ՝ երաշխավորելու համար, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը վերջապես կստանա մարդասիրական օգնություն։