Տարածաշրջանում ապաէսկալացիայի վերաբերյալ ՌԴ առաջարկները Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերցրել են «տնային մշակման», ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
«Հուլիսի 25-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների մակարդակով վերջին շփումները տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծայրահեղ ծանր իրավիճակի ֆոնին։ Առանց զգայուն մանրամասներ հրապարակելու՝ կարող եմ ասել, որ մեր կողմը փոխզիջման առաջարկ է արել լարվածության ապաէսկալացիայի վերաբերյալ, որը կողմերը վերցրել են «տնային մշակման»։ Հուսով ենք, որ հումանիտար նկատառումները կգերազանցեն, հասարակ մարդկանց նկատմամբ հոգատարությունը կգերազանցի Բաքվի ու Երևանի միջև քաղաքական տարաձայնությունները»,- ասել է նա։
Ռուս դիվանագետը նշել է, որ Ռուսաստանը բոլոր փուլերում ակտիվորեն մասնակցել է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը և շարունակում է ակտիվ միջնորդական ջանքերը բոլոր ուղղություններով, ներառյալ՝ տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը, Բաքվի ու Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցումը, երկխոսության զարգացումը հանրային ներկայացուցիչների և փորձագետների ուղղությամբ։
Ինչ վերաբերում է Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, Գոնչարն ասել է, որ այդ հարցերը մանրամասն քննարկվում են եռակողմ աշխատանքային խմբի միջոցով, որը համանախագահում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետները։ Վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 2-ին Մոսկվայում։
«Արդյունքներով կողմերը զգալի առաջընթաց ունեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եղանակների համաձայնեցման հարցում, մասնավորապես, ձեռք է բերվել ընդհանուր փոխըմբռնում Երասխ-Ջուլֆա-Մեղրի-Հորադիզ երթուղու երկայնքով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման և կազմակերպման կոնկրետ քայլերի իրականացման վերաբերյալ»,- ասել է Գոնչարը՝ նշելով, որ հուլիսի 25-ի ԱԳ նախարարների հանդիպմանն այդ թեման ևս շոշափվել է, ռուսական կողմն առաջարկել է աշխատանքը տեղափոխել նախագծային փուլ։
Ըստ նրա՝ ՌԴ-ն ձգտում է նրան, որ բոլոր պայմանավորվածությունները տվյալ ուղղությամբ լինեն հավասարաչափ։
«Կողմերից ոչ մեկը չպետք է ունենա այն զգացումը, որ ինչ-որ մեկն ավելին է ստացել: Տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, առաջինը՝ երկաթուղային հաղորդակցությունները, կօգնեն բացահայտել Հարավային Կովկասի հսկայական տնտեսական ներուժը և հզոր խթան կհաղորդեն եռակողմ աշխատանքի բոլոր մյուս ոլորտներին»,- հավելել է դիվանագետը։