Ադրբեջանի դատախազությունը հայտարարել է, թե ինչու են հուլիսի 29-ին ԿԽՄԿ միջոցով Լաչինի միջանցքի անցակետն անցնելիս առևանգել արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանին։
Հաղորդագրությունում ասվում է՝ Խաչատրյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավել ցեղասպանության և բնակչության բռնի տեղահանման կամ տեղափոխման հոդվածներով՝ 1991 թվականին  Խոջալուի Մեշալի գյուղում իբրև թե հանցավոր գործողությունների մասնակցելու համար: Նրա նկատմամբ 2013 թվականի նոյեմբերի 12-ին միջազգային հետախուզում է հայտարարվել, դատարանի որոշմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Ադրբեջանի դատախազությունը հաղորդել է, թե Խաչատրյանի համար կապահովվի անհրաժեշտ բուժօգնություն, ինչպես նաև պայմաններ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցելության համար։
Հիշեցնենք, որ այսօր Ադրբեջանն առևանգել է բուժման նպատակով Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության բուժհաստատություն տեղափոխվող Արցախի 68-ամյա քաղաքացուն։