ՀՀ նախագահը Իտալիայի Սենատի նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել ԼՂ-ում հումանիտար ծանր իրադրության վերաբերյալ. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի Սենատի նախագահ Ինյացիո Լա Ռուսսայի հետ:
Ողջունելով Հանրապետության նախագահին Սենատի նախագահը մասնավորապես ասել է. «Մեծ պատիվ է ընդունել Ձեզ, մեր երկրների միջև հարաբերություններն ընկղմվում են դեպի դարերի խորքը, ինչը կարևոր պայման է մեր ներկայիս կապերի ու սերտ համագործակցության զարգացման ու ընդլայնման համար խորհրդարանական դիվանագիտության, տնտեսական, մշակութային հարթակներում: Ես պատրաստակամ եմ իմ ջանքերն ուղղել այդ հարաբերությունների շարունակական խորացմանը»:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի և Իտալիայի միջև քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում համագործակցության խթանման հեռանկարներն ու ուղիները:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հարավկովկասյան տարածաշրջանի ընդհանուր իրողություններին և ներկայիս զարգացումներին: Հանրապետության նախագահը Սենատի նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ծանր իրադրության վերաբերյալ:
Սենատի նախագահ Ինյացիո Լա Ռուսսան իր խոսքում կարևորել է հումանիտար խնդիրների լուծումը, ինչը կարող է հիմք դառնալ նաև դիվանագիտական լուծումներ գտնելու համար:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցության սերտացման և ընդլայնման ուղիների վերաբերյալ: