Ազգային ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստի օրակարգում է «Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերություն և վերականգնման վարկերի բանկի տեղական գրասենյակներ հիմնելու վերաբերյալ» հայտագրերի փոխանակման ձեւով կնքված համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը նշեց, որ այս նախագծի հիմնավորումն այն է, որ ՀՀ և ԳԴՀ-ի միջև դեռևս 2098թվականից կա կնքված տեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր, և ՀՀ-ում ակնկալվում է ստեղծել այս երկու կառույցների գրասենյակները։
Փոխնախարարը հավելեց, որ հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգը բավականին ակտիվացել է հատկապես վերջին ժամանակահատվածում։
Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում Գերմանիայի ԱԳ պետնախարարը կայցելի Հայաստան։ Նաև նախատեսվում են հայ-գերմանական քաղաքական խորհրդակցություններ, իսկ աշնանը տեղի կունենա հայ-գերմանական միջկառավարական նիստը։