Մեկնարկել է «Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» (EU4Sevan) ծրագրի ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) բաղադրիչի շրջանակներում մշակված Սևանա լճի երկարաժամկետ ազգային տեսլականի ներկայացումը։
«Սևանա լիճը բացառիկ նշանակություն ունի ՀՀ-ի և ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Այն անփոխարինելի դեր ունի շրջակա միջավայրի, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, զբոսաշրջության և տնտեսության այլ ճյուղերի համար։
2001թ․ ընդունված Սևանա լճի մասին օրենքում Սևանա լիճը նշվում է որպես ռազմավարական նշանակություն ունեցող համակարգ։
Առողջ Սևանա լիճ ունենալու տեսլականին հասնելու ճանապարհին առանձնահատուկ նշանակություն ունեն բնապահպանական չափորոշիչները։
Սևանա լճի առողջացման և վերականգնման գերխնդիրներն են բարձրացնել Սևանա լճի մակարդակը՝ հիմնավոր քայլերով ապահովելով Սևանը սնուցող գործող ջրատար թունելով ջրի հոսքը, ապահովել կոյուղաջրերի և կենցաղային աղբի մաքրումը, նվազեցնել Սևանա ջրի օգտագործումը, վերականգնել լճի կենսապաշարը և էկոհամակարգը։
Լավարկվում են Սևանա լճի մասին օրենսդրական կարգավորումներն ու իրավական ակտերը»,- այս մասին նշեց ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչ Արամ Մեյմարյանը։