Հույս ունենք՝ ՀՀ-ն կանի հնարավորինս ամեն բան, որպեսզի կանխարգելի ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների հնարավոր բոլոր շրջանցումները. Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար
Կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ ՄԻրզոյանի և Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի համատեղ ասուլիսը։
«Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիան միջազգային իրավունքի խախտում է, որը երկարաժամկետ բացասական ազդեցություններ կունենա։
Մենք գնահատում ենք, որ Հայաստանը ամեն քայլ ձեռնարկել է, որպեսզի կապ չունենա Ռուսաստանի այս ագրեսիայի հետ, մենք խրախուսում ենք, որ Հայաստանը միջազգային հարթակներում անի ամեն բան, որպեսզի այս դիրքորոշւմը պահի»,- նշեց Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարարը։
Նա հիշեցրեց Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ԵՄ պատժամիջոցները, որոնց նպատակը Ուկրաինայի դեմ ագրեսիան հնարովրինս շուտ դադարեցնելն է, և հայտարարեց․ «Մենք պետք է համոզված լինենք, որ հնարավորինս արդյունավետ կլինենք, և հույս ունենք, որ ՀՀ-ն նույնպես կանի ամեն բան, որպեսզի կանխարգելի ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների հնարավոր բոլոր շրջանցումները»։