Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը զեկույց է հրապարակել Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում տիրող մարդասիրական ճգնաժամի վերաբերյալ։ Մասնավորապես, իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին և ռուս խաղաղապահներին՝ անհապաղ ապաշրջափակել երթուղին և վերջ դնել ծավալվող հումանիտար ճգնաժամին։
«Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող ճանապարհը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից անհասանելի է բոլոր քաղաքացիական և առևտրային երթևեկության համար այն բանից հետո, երբ շրջափակվել է տասնյակ ադրբեջանցի ցուցարարների կողմից, որոնց, ենթադրվում է, լայնորեն աջակցում են երկրի իշխանությունները: Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի մոտ 120,000 էթնիկ հայ բնակիչների թողել է առանց առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և ծառայությունների, այդ թվում՝ կյանք փրկող դեղամիջոցների և առողջապահական օգնության: Տարածաշրջանի բուժաշխատողների և բնակիչների հետ անցկացված հարցազրույցները բացահայտել են շրջափակման հատկապես կոշտ ազդեցությունը ռիսկային խմբերի վրա, ներառյալ՝ կանայք, տարեցները և հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ»,- ասվում է զեկույցում։
«Շրջափակումը հանգեցրել է սննդի և բժշկական պարագաների խիստ պակասի, քանի որ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և ռուս խաղաղապահների կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը բավարար չէ պահանջարկը բավարարելու համար: Էլեկտրաէներգիայի, բնական գազի և տրանսպորտային միջոցների վառելիքի մատակարարման խափանումները ծայրահեղ դժվարություններ են առաջացնում, հատկապես այն խմբերի համար, որոնք խոցելի են խտրականության համար: Սրան պետք է վերջ դրվի հիմա»,- ասել է Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը։
Նա մեղադրել է Ադրբեջանի իշխանություններին և ռուս խաղաղապահներին։
«Ադրբեջանի իշխանությունները միջազգայնորեն ճանաչել են այդ տարածքների ինքնիշխանությունը և վերահսկողություն են իրականացնում այն տարածքի նկատմամբ, որտեղից իրականացվում է շրջափակումը։ Ադրբեջանի պարտավորությունն է՝ ապահովել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը չարգելեն սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների և դեղերի հասանելիությունը: Իր հերթին, ռուսական խաղաղապահ առաքելությանը հանձնարարված է ապահովել Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը։ Սակայն երկու կողմերն էլ ակնհայտորեն չեն կատարում իրենց պարտավորությունները»,- ասել է նա։
Զեկույցում նաև մանրամասն ներկայացվում է դեղորայքի և առողջապահական խնամքի հասանելիության բացակայության հետևանքերի մասին, որոնք ներկայացրել են Ստեփանակերտի հիվանդանոցի սրտաբան Վարդան Լալայանն ու նյարդաբան  Բիայնա Սուխուդյանը։
Սննդի և վառելիքի պակասի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասին էլ պատմել են տեղի բնակիչները։
«Շրջափակումն արդեն իններորդ շաբաթն է, բոլոր հայացքներն ուղղված են Ադրբեջանի իշխանություններին և ռուս խաղաղապահներին: Կոչ ենք անում երկու կողմերին անհապաղ ձեռնարկել արդյունավետ միջոցներ մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին համապատասխան՝ առանց հապաղելու Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու և ծավալվող հումանիտար ճգնաժամին վերջ տալու համար»,- ասել է  Մարի Ստրութերսը։
Հավելենք, որ արդեն 60-րդ օրն է՝ Ադրբեջանի իշխանությունները փակ են պահում Լաչինի միջանցքը։