ԵԽ պատգամավորը Լաչինի միջանցքի փակ լինելու համատեքստում խոսեց միջազգային խաղաղապահ առաքելություն ձևավորելու անհրաժեշտության մասին
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Միրիամ Լեքսմանն ընդգծում է, որ Եվրոպական Միությունը ևս պաասխանատվություն է կրում այն իրավիճակի համար, որը ստեղծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքով։ Եվրոպական խորհդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքները» խորագրով քննարկման ընթացքում պատգամավորն ընդգծեց, որ Բաքվի բռնապետության ռազմավարությունն ակնհայտ է, սակայն ԵՄ-ն ևս պատասխանատվություն է կրում ստեղծված իրավիճակի համար, քանի որ տարիներ շարունակ անուշադրության է մատնել Կովկասի տարածաշրջանը, ունենալով էներգետիկ պայմանավորվածություններ՝ կույր է ձևացել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի, ինչպես նաև հայերի դեմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի բռնաճնշումների նկատմամբ։
«Այժմ մենք վերջապես պետք է դիվանագիտական լուրջ ջանքեր գործադրենք օգնելու այս հակամարտության լուծմանը, աշխատելով մեր գործըերների հետ՝ ձևավորենք միջագային խաղաղապահ առաքելություն և անմիջապես ցուցաբերենք մարդասիրական օգնություն»,-ասաց Լեքսմանը։
Նա հավելեց՝ ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ Ալիևի ռեժիմը և որպես բնապահպաններ ձևացողների խումբը շրջափակել է Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևաքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը շատ ծանր է, սննդամթերքը և դողարայքը սպառվում է, անգամ վառելիքը շատ քիչ է մնացել, շատ կյանքեր վտանգված են։