ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում, որն անցկացվում է Հայաստանի նախաձեռնությամբ, Ֆրանսիան կրկին վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի  ազատության ու անվտանգության վերականգնման հետ կապված։
Այս մասին հայտնում է ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի ներկայացուցչությունը։ «ԵԱՀԿ Մշտական ​​խորհրդի հատուկ նիստում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ներկայությամբ Ֆրանսիան վերահաստատել է իր կոչը՝ անհապաղ և անվերապահ վերականգնել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ հարգելով տեղի բնակչության իրավունքները։
Ֆրանսիան հիշեցրել է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների ընթացքում առաջընթացի փնտրտուքին՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար, ինչպես նաև պատրաստակամությունը՝ նպաստելու դրան բոլոր գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ»,-ասվում է Ֆրանսիայի ներկայացուցչության թվիթերյան գրառման մեջ։