Երևանում մեկնարկել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրոն-Պիվեի համատեղ ասուլիսը։
«Ֆրանսիան միջնորդի դեր է խաղում այս հակամարտությունում ․ Ֆրանսիան ծայարհեղ ակտիվ է, երկու անգամ դիմել է ՄԱԿ ԱԽ՝ հարցը քննարկելու համար, մի շարք նախաձեռնություններ է իրականացնում, որպեսզի ԵՄ-ն ևս մեծ դեր խաղա այս հակամարտության կարգավորման հարցում։
Ֆրանսիան չի սահմանափակվում միայն հայտարարություններով։ Կարծում եմ՝ ճիշտ ճանապարհն է սա, որ ընտրել ենք մենք՝ միջնորդության և Հայաստանին աներկբա աջակցության ճանապարհը, որը արտահայտվում է նաև իմ ներկայությամբ Հայաստանում»,- այսպես պատասխանեց Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն ՀՀ ԱԺ-ում ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողի այն հարցին, թե ինչո՞ւ Արևմուտքը, Ֆրանսիան պատժամիջոցներ չեն կիրառում Ադրբեջանի նկատմամբ։
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ևս նշեց, որ Ֆրանսիան միջնորդի դեր ունի և շնորհակալություն հայտնեց Ֆրանսիայի իրականացարծ գործողությունների ու նախաձեռնությունների համար։