ՀԱՊԿ քարտուղարությունը Երևանից ծանուցում չի ստացել «Անքակտելի եղբայրություն 2023» զորավարժությունների չեղարկման մասին, բայց «ըմբռնումով են մոտենում»
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) քարտուղարությունը Երևանից պաշտոնական ծանուցում չի ստացել Հայաստանում «Անքակտելի եղբայրություն 2023» զորավարժությունների չեղարկման մասին։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։
«Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի կողմից հաստատված ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի հրամանատարավերահսկիչ մարմինների և ուժերի ու միջոցների համատեղ պատրաստության 2023 թվականի պլանով նախատեսվում է ՀՀ տարածքում «Անքակտելի եղբայրություն 2023» ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի զորավարժությունների անցկացումը։ Այս տարի հայկական հողի վրա այս զորավարժությունների անցկացման անհրաժեշտությունն ավելի վաղ հաստատվել էր նաև Երևանում։ Ներկայում ՀԱՊԿ քարտուղարությունը հայկական կողմից պաշտոնական ծանուցում չի ստացել կազմակերպության կողմից սահմանված կարգով այդ զորավարժությունները չեղարկելու մասին»,- նշել են կազմակերպությունից։
«Մենք ըմբռնումով ենք մոտենում Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակին, որը կարող է այս տարի թույլ չտալ լիարժեք անցկացնել նախատեսվող ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորավարժությունները»,- հավելել է ՀԱՊԿ ներկայացուցիչը։