• Ռուսաստանի նախագահի խոսնակը պատասխանել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ակնարկին, որ գուցե անհրաժեշտ է միջազգային ուժեր տեղակայել Լաչինի միջանցքում։ Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ միջազգային խաղաղապահները կարող են ներգրավվել, եթե կա երկու կողմերի համաձայնությունը՝ հակամարտության երկու կողմերի, և դա ոչ միայն Հայաստանն է, այլ նաև Ադրբեջանը:
• Դմիտրի Պեսկովը նաև ասել է, որ Ռուսաստանի մտադիր է շարունակել իր միջնորդական ջանքերը, կատարել առաջին հերթին այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել եռակողմ հիմքով։ Ըստ խոսնակի՝ Լաչինի միջանցքի թեման շատ մանրամասն քննարկվել է Սանկտ Պետերբուրգում Պուտինի ու Փաշինյանի միջև։
• Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան էլ անդրադարձել է Փաշինյանի այն խոսքերին, որ խաղաղապահները չեն կարողանում կատարել իրենց պարտավորությունը։ Զախարովան ասել է, որ քննադատությունն այս իրավիճակում անընդունելի է, և ռուս խաղաղապահներն ամեն ինչ անում են տեղում իրավիճակը կարգավորելու համար։
• Վրաստանի խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Գիա Վոլսկին հայտարարել է, որ Վրաստանի նախագահի տված բացատրությունները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ նա ներում է շնորհելու Միխեիլ Սաակաշվիլիին։ նախօրեին կայացած ճեպազրույցում Վրաստանի նախագահը խոսել էր բազմաթիվ հարցերի, այդ թվում՝ Սաակաշվիլիին ներում շնորհելու մասին։