Հայաստանը դիվանագիտական ​​որևէ խողովակ չի օգտագործել՝ Մոսկվային տեղեկացնելու ՌԴ-ի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ եռակողմ հանդիպմանը մասնակցելուց հրաժարվելու մասին, հայկական կողմի այս մեթոդը հարցեր է առաջացնում։ Այս մասին հայտարարել է Սերգեյ Լավրովը Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք, ինչպես և Դուք, այս մերժման մասին տեղեկացանք մամուլի ծառայության հաղորդագրությունից։ Որևէ դիվանագիտական ​​ուղիներ, որոնք սովորաբար ներգրավված են նման դեպքերում, չեն օգտագործվել։ Դա հայկական կողմի որոշումն է։ Այն մեթոդը, որով մեզ բոլորիս տեղեկացրին հայկական կողմի՝ այս միջոցառմանը չմասնակցելու մասին, իհարկե, հարցեր է առաջացնում»,- ասել է Լավրովը։
Հավելենք, որ Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված էր Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը, սակայն, նախօրեին տեղեկացրել էր, որ հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել հանդիպումը, քանի որ այս պահին Հայաստանի ԱԳ նախարարի առաջնահերթությունը Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է։