Հատուկ ծառայության ծառայողը չպետք է երկքաղաքացիություն ունենա, դա այլ երկրի հանդեպ պարտավորություն է․ Արմեն Գրիգորյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` դեկտեմբեր 22-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվում է Կառավարության հեղինակած «Արտաքին հետախուզական գործունեության և արտաքին հետախուզության ծառայության մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ստեղծել Արտաքին հետախուզության ծառայություն` որպես ՀՀ վարչապետին ենթակա պետական կառավարման համակարգի մարմին: Նպատակ կա առանձին ծառայությունով ՀՀ-ում ձևավորել հետախուզական համայնք, որտեղ կարևորագույն դերակատարություն է վերապահվում արտաքին հետախուզական ծառայությանը:
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ հստակեցվել են ծառայության լիազորությունները, համակարգը և կառուցվածքը, ծառայողների իրավունքներն ու պարտականությունները և պատասխանատվությունը, իրավական և սոցիալական երաշխիքները և ծառայության հետ կապված այլ երաշխիքները:
«Սա ՀՀ անվտանգության նոր ձևավորվող համակարգի կարևոր ինստիտուտներից մեկն է․․․ Այս համակարգում աշխատող մարդկանց երկքաղաքացիության հարցը երկար ենք քննարկել։ Բայց երկքաղաքացին իրավունքներ և պարտականություններ ունի այլ պետության հանդեպ, և սա մեզ կաշկանդում է, քանի որ այդ հանգամանքը կարող է խնդիրներ առաջացնել»,- ասաց Արմեն Գրիգորյանը։