ՌԴ-ն ստիպում է մեզ Միութենական պետություն մտնել․ ժամկետ են դրել՝ մերժել ենք, միջանցքը փակել են․ Գագիկ Մելքոնյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Լաչինի միջանցքը փակելը և ՌԴ-ի խաղաղապահների անգործությունն ադրբեջանցիներին հեռացնելու հարցում պատահական իրողություններ չեն։ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը Factor TV-ին տված հարցազրույցում պնդում է, որ ՌԴ-ն և Ադրբեջանը կրկնում են 1991 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած «Կոլցո» օպերացիան, որի հետևանքով հայաթափվեցին Արցախի Գետաշեն, Մարտունաշեն և այլ տարածքներ, ինչից հետո հյուսիսային Արցախի տարածքն անցավ Ադրբեջանի հսկողության ներքո։
Կառավարող ուժի պատգամավորն այսօր Լաչինի միջանցքի փակումը համարում է այդ գործողության կրկնությունը։
Գագիկ Մելքոնյանը հայտնեց, որ ՌԴ-ն ստիպում է ՀՀ-ին մտնել Միութենական պետություն, անգամ ժամկետ է դրել, սակայն ՀՀ իշխանությունները մերժել են, փակվել է Լաչինի միջանցքը, և ռուս խաղաղապահները բացելու ուղղության ոչ մի քայլ չեն անում։