Մի կոնկրետ պատճառով եմ դարձել ՔՊ վարչության նախագահ։ Այս մասին Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու համաձայնեց դառնալ ՔՊ վարչության նախագահ, երբ ծանրաբեռնված է՝ կատարելով վարչապետի պարտականությունները:
«Երբ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստեղծվել է, այն ժամանակ Հայաստանում կիսանախագահական կառավարման համակարգ էր գործում: 2018-ի հեղափոխությունից հետո էլ այդ քննարկումները կային, թե արդյոք պետք է վերադարձ կատարել կիսանախագահական համակարգին, թե ոչ: Մեր կուսակցության ծրագրում արձանագրել ենք, որ խորհրդարանական համակարգը հարմար ենք համարում Հայաստանին: Հենց այդ համակարգն էր, որ մեզ հնարավորություն տվեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո կոլապսից ու կործանումից փրկել մեր պետությունը: Իսկ խորհրդարանական կառավարմամբ երկրներում, ընդունված է, որ վարչապետը, ի վերջո, նաև կառավարող կուսակցության նախագահն է»,- պարզաբանեց Փաշինյանը։