Ծովերում միկրոպլաստիկների թիվը գերազանցում է մեր գալակտիկայում աստղերի քանակը. ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի ուղերձը՝ Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվա առթիվ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը 2018թ. Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվա առթիվ ուղերձ է հղել. տեղեկացնում է ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության երևանյան գրասենյակը:
Առողջ մոլորակը կարևոր է բարգավաճ և խաղաղ ապագայի համար: Մենք բոլորս դերակատարում ունենք մեր միակ տան պահպանության հարցում: Սակայն, դժվար է իմանալ՝ թե ինչ է անհրաժեշտ անել կամ որտեղից է պետք սկսել: Այդ պատճառով այս տարվա «Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օր»-ը մեկ պահանջ ունի: Վե´րջ տանք պլաստմասսաե թափոններով աղտոտվածությանը: Երկիր մոլորակը հեղեղված է վնասակար պլաստմասսաե թափոններով:
Յուրաքանչյուր տարի ավելի քան 8 միլիոն տոննա աղբ է լցվում օվկիանոսներ: Ծովերում միկրոպլաստիկների թիվը գերազանցում է մեր գալակտիկայում աստղերի քանակը: Հեռավոր կղզիներից մինչև Արկտիկա չի մնացել անձեռնմխելի մի վայր:Եթե ներկայիս տեմպերով շարունակենք, մինչև 2050 թվականը օվկիանոսներում ավելի շատ պլաստմասսա կլինի, քան ձկներ:
Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվա կարգախոսն է՝ հրաժարվե´ք միանվագ օգտագործման պլաստմասսաե առարկաներից: Մերժե´ք այն ամենը, ինչ չեք կարող վերօգտագործել: Միասին մենք կարող ենք ճանապարհ հարթել դեպի ավելի մաքուր ու կանաչ աշխարհ: