ԱՄՆ Պետքարտուղարության փոխխոսնակ Վեդանտ Փատելը  ճեպազրույցում անդրադարձել է  Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցություններին։ Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվել է Պետքարտուղարության Կովկասի և տարածաշրջանային հակամարտությունների հարցերով գրասենյակի տնօրեն Մարկ Կամերոնի՝ հայ-ադրբեջանական սահման այցից՝ հարցնելով, թե արդյո՞ք այն անկախ առաքելություն է ԵՄ ու ԵԱՀԿ  առաքելություններից։
«Մի փոքր հետ գնանք, պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ը շփվում է,  հավատարիմ է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ բանակցություններին, և մենք խրախուսել ենք երկու առաջնորդներին հանդիպել ցանկացած ձևաչափով, որն առավել օգտակար է նրանց համար: Մեր տեսակետն այն է, որ  ուղիղ երկխոսությունը առանցքային է  խնդիրները լուծելու և կայուն խաղաղության հասնելու համար»,-ասել է նա։
Պետքարտուղարության պաշտոնյան նաև նշել է, որ Հարավային Կովկասի  երեք երկրների ինքնիշխանությանն ու անկախությանը չկա ավելի մեծ աջակից, քան ԱՄՆ-ն է։