ԱԺ Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվող նախագծերի փաթեթը ներառում է նաև «Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագծը։
«Փոփոխության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ոչ միայն միջազգային պարտավորությամբ, այլև արդիականացման անհրաժեշտությամբ»,- ներկայացնելով վերոնշյալ օրենքի նախագծում առաջարկվող փոփոխությունները՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը։
Օրենքը հիմնովին լրամշակվել է: Ավելացվել են մի շարք հասկացություններ, որոնք կիրառվում են այլ երկրներում օդի որակի գնահատման համար: Ավելացվել են նաև դրույթներ, կապված արտանետումների տեխնիկական նորմավորման, արտանետումների հաշվառման, լիազորությունների բաշխման և այլնի հետ:
Օրենսդրական փաթեթով վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում արտադրության կամ սպառման թափոնները թափոնների գործածության օբյեկտներում կամ հատուկ հատկացված տեղերում կամ չարտոնագրված աղբավայրերում այրելու համար:
«Նոր օրենսդրությամբ սահմանվելու է, թե որ ոլորտներն ինչպիսի արտանետումեր պետք է ունենան, որպեսզի չհատեն կրիտիկական շեմը։
Եվ եթե շարունակեն աշխատել օրենքի խախտումով, առաջին անգամ կտուգանենք, երկրորդ անգամ կկասեցնենք։ Այդ դեպքում զգոնությունը կավելանա»,- ասաց փոխնախարարը՝ խոսելով ածխածնային արտանետումների մասին։