ՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը Եվրոպական Միության Հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարից ստացել է իր կողմից ավելի վաղ թվիթերյան միկրոբլոգում հիշատակված տեսանյութերը։ Այս մասին Factor.am-ի հարցին ի պատասխան հայտնում են մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից։
«Այդ տեսանյութերի վերաբերյալ ՄԻՊ-ը պարզաբանումներ է պահանջել իրավապահ մարմիններից»,- մանրամասնում են կառույցից՝ ընդգծելով, որ Պաշտպանի հաստատությունը դեռևս 2021 թվականին տեղեկացված է եղել, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի իրավապահ մարմինների կողմից հարուցված են քրեական գործեր պատերազմական հանցագործությունների փաստերի առնչությամբ։
Ավելի վաղ Քրիստինե Գրիգորյանը Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին խնդրել էր տեսանյութեր տրամադրել իրեն, որոնք, ըստ Կլաարի գրառման, «կարող են վկայել ադրբեջանցի գերիների խոշտանգումների կամ մարմիններն անարգելու մասին»:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 2-ին համացանցում տարածվել էր տեսանյութ, որում երևում էր՝ ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները անզեն հայ գերիների գնդակահարում։
«Եթե ապացուցվի, որ տեսանյութն իրական է, ապա սա ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննվի, իսկ մեղավորները՝ պատժվեն»,- գրել էր Տոյվո Կլաարը:
Մեկ այլ գրառմամբ եվրոպացի պաշտոնյան նշել էր, թե կան այլ տեսանյութեր, որոնք կարող են վկայել ադրբեջանցի գերիների կամ զոհվածների մարմինների խոշտանգումների մասին, ինչից հետո ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը խնդրել էր իրեն փոխանցել այդ տեսանյութերը։