Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ղազախստանում Ասիայի  համագործակցության ու  վստահության միջոցների 6-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում իր ելույթում մի շարք անհիմն ու կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։ Մասնավորապես, նա կրկին անդրադարձել է Արցախի գրավյալ տարածքների ականապատման հարցին՝նշելով, որ թե իբր հայկական կողմը ավելի քան 1 մլն ական է տեղադրել։
«Միջազգային փորձագետների հաշվարկով՝ Ադրբեջանին անհրաժեշտ է մոտ 30 տարի ու 25 մլրդ դոլար տարածքների ականազերծման հարցի լուծման համար»,-ասել է Ալիևը։ Նա նշել է, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ավելի քան 250 ադրբեջանցի է  տուժել գրավյալ տարածքներում ականի վրա պայթելիս։
Հավելենք, որ Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել, որպես մարդասիրական քայլ ականապատ տարածքների քարտեզները, որի համար որևէ փաստաթղթային պարտավորություն չունի։ Իսկ ահա Բաքուն մինչ օրս ապօրինաբար շարունակում է պահել հայ ռազմագերիներին։