Ազգային ժողովը քննարկում է «Ազդարարման համակարգի մասին» և մի շարք այլ օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները: Նախատեսվում է հստակեցնել ազդարարներին տրվող պաշտպանության մեխանիզմները:
«Ազդարարման համակարգի մասին» օրենքում կառավարության առաջարկած փոփոխության համաձայն՝ հնարավոր կոռուպցիոն հանցագործության մասին քաղաքացին իրավունք ունի նաև անանուն տեղեկացնել համապատասխան պետական մարմնին։
Նախագիծն ԱԺ-ում բուռն քննարկման արժանացավ։
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի դիտարկմամբ՝ ներկայացված նախագծով նախատեսվում է լավարկել գործող օրենքը․ «Մենք լավարկում ենք օրենք, որի գործելու հետ կապված խնդիրներ ունենք, այսինքն՝ օրենքն այն աստիճանի արդյունավետ չի գործում, որը կհամապատասխաներ միջազգային ստանդարտներին»։
Վարդանյանը, դիմելով արդարադատության փոխնախարար Երանուհի Թումանյանցին, հարց ուղղեց․ «Ազդարարման քանի՞ դեպք ենք ունեցել․ ինչու օրենքը առանց լավարկման արդյունավետ չի աշխատում»։
Պատգամավորը կարծիք հայտնեց, որ օրենքը չի գործում, քանի որ միգուցե «քոփի-փեսթ» է եղել։