Ազատ տնտեսական գոտին Հայաստանին ոչինչ չի տալիս։ Այս մասին այսօր ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը՝ ներկայացնելով տեխնոլոգիական ոլորտի կազմակերպությունների պետական աջակցության նոր կառուցակարգին վերաբերող նախագիծը:
«Անցած 30 տարին մեզ մի բան է ապացուցել՝ մենք առաջ ենք ընկել ու շատ բան ենք կորցրել։ Վրաստանում մեքենաները ձևակերպում են, 10 անգամ ցածր են վճարում․ բա իրենց ինչի՞ չեն ասում։ Մեր հարևան երկիրն է, ինքն է որոշում, բայց այդ նույն միջազգային կառույցներն ինչո՞ւ չեն նրանց առաջ էլ դնում նույն պահանջը, եթե մեր ազատ տնտեսական գոտում դնում են։ Մեքենան չի համարվում առաջին անհաժեշտության ապրանք, չէ՞, բա ո՞նց է տարբերությունն այդքան մեծ։ Նկատի ունեմ այն, որ մենք էլ պետք է այդ հնարավորություններից օգտվենք։ Կամ եթե մենք առաջինն ենք ուզում փոխել կառուցակարգը, մենք վնասվելու ենք։ Հիմա էլ այս ոլո՞րտն ենք քանդելու՝ լսելով նրանց։ Կլսենք այն դեպքում, երբ տարածաշրջանի բոլոր երկրներում կլինի նույն ռեժիմը»,- նշեց պատգամավորը։