«Մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի օրինակը լավ օրինակ է: Նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը վերջին շրջանում քաղաքականացվել էր, ինչը բացասաբար էր անդրադառնում այդ ինստիտուտի աշխատանքների արդյունավետության վրա»,- ԱԺ-ում ՄԻՊ զեկույցի քննարկման ժամանակ այս կարծիքը հայտնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը:
«Կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի, որ  մենք օրենսդրորեն պաշտպանենք նման գայթակղություններից»,- նշեց պաշտպանը՝ առաջարկելով, որ օրենսդրորեն նշվի՝ ՄԻՊ-ը իր ժամկետը լրանալուց հետո առնվազն 5 տարի քաղաքական պաշտոն չպետք է չզբաղեցնի:
«Սա ոչ մի կերպ չի սահմանափակում մարդու իրավունքները, անկախ աշխատող ՄԻՊ-ն իր տեղը կգտնի արժանապատիվ գործունեություն ծավալելու համար: Օրենսդրական այս արգելափակումը պաշտպանին իր կողմը քաշելու գայթակղությունից հեռու կպահի ինչպես իշխանությանը, այնպես էլ ընդդիմությանը: ՄԻՊ-ը պետք է լինի անաչառ և չպետք է քաղաքական պատվերներ կատարի»,-նշեց Խաչատրյանը: