ԱԺ լիագումար նիստում այսօր քննարկվում է կառավարության հեղինակած՝ «ՀՀ Քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով նախատեսվում է կառավարությանը տալ լիազորություն՝ սահմանել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու և ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը, դրանք ներկայացնելու, քննարկելու կարգը և ժամկետները, ինչպես նաև ազգությամբ հայ լինելը հաստատող մկրտության մասին փաստաթուղթ տրամադրող եկեղեցական կառույցների ցանկը
Հարցի զեկուցող, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանից «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանն հետաքրքրվեց, թե ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու վերաբերյալ ինչ վիճակագրություն կա։
Արա Ֆիդանյանը պատասխանեց, որ այս տարի քաղաքացիություն ստանալու դիմումները 3 անգամ ավելացել են. ողջ 2021թ․ ընթացքում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմում է ներկայացրել 8591 անձ, որից առաջին եռամսյակում դիմումների քանակը եղել է 1611, իսկ այս տարվա առաջին եռամսյակում դիմում է ներկայացրել 3206 անձ։