Ապրիլի 18-25-ը Հայաստանում արդեն 22-րդ անգամ անցկացվում է Ազգային գրադարանային շաբաթը, որի հիմնական նպատակն է հանրության բոլոր շերտերի ուշադրությունը հրավիրել գրքի ու գրադարանների վրա:
Հայկական գրադարանային ասոցիացիայի փոխնախագահ Ռաֆիկ Ղազարյանը փաստում է՝ Հայաստանում, 1991 թվականի տվյալներով, գործել է 1318 գրադարան, ներառյալ՝ մարզային, քաղաքային, մանկական և գյուղական գրադարանները, իսկ 2021 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանում կա 661 գրադարան։ Ամենամեծ կորուստները կրել են գյուղական համայնքները:
«Գյուղական գրադարանների նկատմամբ կա կամայական մոտեցում: Գյուղապետը կարող է ասել՝ ես փող չունեմ և գրադարանը փակում եմ. տարիներ շարունակ այդպես էլ եղել է: 400-ից ավել գյուղական գրադարան է փակվել, ինչի՞ մասին է խոսքը, մնացածներն էլ ոչ մի միավորով չեն համալրվել»,- շեշտում է Ռաֆիկ Ղազարյանը:
Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարությունից մեկնաբանեցին, որ համայնքային գրադարանների կրճատման խնդիրն ուղղակիորեն կապված է համայնքների խոշորացման գործընթացի հետ։
«Այդ փուլով պայմանավորված՝ համայնքային գրադարանների թիվը նվազեց, եկավ մի շրջան, երբ գրադարանավարի հաստիքը շատ գրադարաններում պարզապես կրճատվեց: Շատ դեպքերում 15-20 միավոր ունեցող բնակավայրում մեկ գրադարան են թողել»,- ասում է ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության գլխավոր մասնագետ Նազիկ Հովասափյանը:
Հայկական գրադարանային ասոցիացիայի փոխնախագահը բարձրաձայնում է մեկ այլ խնդրի մասին։ Նրա խոսքով՝ 1991-ից հանրային բնույթի գրադարանային ֆոնդերը պակասել են 5 միլիոն հաշվառային միավորով։ Նախարարությունից էլ նշում են, որ տարիներով չեն համալրվում հենց համայնքային գրադարանները։ Մեկ այլ խնդիր է գրադարանավարների ցածր աշխատավարձը՝ նվազագույնը 68 հազար դրամ։ Բազմաթիվ խոստումնալից կադրեր լքում են գրադարանները հենց ցածր աշխատավարձի պատճառով։ Նախարարությունից, սակայն, նշում են, որ այդ հարցի լուծումն իրենց գործառույթների մեջ չի մտնում․ դա ուղղակիորեն կապված է Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձի չափի հետ, որը սահմանողն իրենք չեն։