Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորԱրթուր Ղազինյանն այսօր կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ մեջբերեց Արցախի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի խոսքերը. «Եթե մենք կորցնենք Արցախը, մենք կշրջենք մեր պատմության վերջին էջը»:
«Մոնթեն, բացի խոսքից, նաև գործով ապացուցեց իր այս հայկական շահի բացահայտ ու էքսկլյուզիվ արտացոլումը:
Դրանից 28 տարից անց` 2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին հնչեց մեկ այլ միտք`«Առանց Արցախ Հայաստան չկա»: Սա ևս ընկալում եմ հայկական շահի ներկայացուցչություն, սական ի տարբերություն Մոնթեի, այստեղ խոսքի ու գործի միջև որոշակի տարբերություն կա, նաև, հետագայում պարզվեց, որ խոսքի ու խոսքի տարբերություն կա, որովհետև 2021 թվականի նոյեմբերի 22-ին «Առանց Արցախ Հայաստան չկա» խոսքի հեղինակը, որը Նիկոլ Փաշինյանն է, հայտարարեց, որ «Արցախը մեզ համար ոչ թե տարածք է, այլ` իրավունք»:
Կխնդրեմ, որ պարոն Փաշինյանը վերահաստատի «Առանց Արցախ Հայաստան չկա» իր դիրքորոշումը», – հայտարարեց Ղազինյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ  զգացմունքները դժվարանում է վերնագրել, բայց կարձանագրի, որ Մոնթե Մելքոնյանն այնքան խելացի չի գտնվել, որ Երևանի պետական համալսարանի պատերի տակ ծվարած կաշառքներ հավաքելով՝ միլիոնատեր դառնա ու «շատ մեծ ժառանգություն է թողել, որպեսզի ոմանք, ԵՊՀ ֆակուլտետներից մեկի պատերի տակ ծվարելով՝ 5, 10, 15, 20, երբեմն ավելի շատ կաշառքներ հավաքելով, միլիոնատեր դառնան»:
«Ինչ վերաբերում է ձեր գործելակերպին` մենք մեր ասելիքն ասում ենք… Մենք ասում ենք այն, ինչ նպատակահարմար ենք համարում, և այն, ինչ ասել ենք, կառավարության ծրագրում գրած է, բացեք, կարդացեք, եթե հիշողության հետ կապված խնդիրներ ունեք, կրկնեք, անգիր արեք ու մեզ չասեք` «այս նախադասությունը կարո՞ղ եք ասել, թե՞ չեք կարող»: Մենք կարող ենք բազմաթիվ նախադասություններ ասել, որից ձեր ունքերը կբարձրանան», – հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:
Արթուր Ղազինյանն էլ արձագանքեց` հասկանում է, որ ԵՊՀ-ն Նիկոլ Փաշինյանի հոգում խորը հետք է թողել ու համալսարանի անվանումը վարչապետի մոտ առաջացնում է ոչ հաճելի ասոցացիաներ. «Ինչ մնում է այդ տեղեկություններին, եթե փաստեր ունեք զբաղվեք դրանով»
«Դուք հիմա հրաժարվո՞ւմ եք հաստատել, որ առանց Արցախ Հայաստան չկա, և Արցախը եղել է, կա ու կմնա հայկական», – վարչապետին կոնկրետ հարց ուղղեց Ղազինյանը:
«Հայաստանի վարչապետի ու կառավարության դիրքորոշումներն արտահայտված են ՀՀ կառավարության ծրագրում,  ՀՀ վարչապետի ելույթներում, ՀՀ վարչապետը ձեր պասի կարիքը չունի, որ ինչ-որ բան հայտարարի կամ չհայտարարի:
Ինչ վերաբերում է փաստերին, փաստերով պետք է զբաղվեն իրավապահ մարմինները: Իսկ ԵՊՀ-ն իմ հոգում, իհարկե, շատ մեծ հետք է թողել, բայց գրպանումս ոչ մի հետք չին թողել», – պատասխանեց ՀՀ վարչապետը: