«Փորձագիտական հանրությունն իր դիտարկումներն ու հետևություններն անելիս պետք է հիշի, թե որտեղ է գտնվում ՀՀ-ն՝ միջազգային պարտավորությունների շրջանակում. ՀՀ-ն գտնվում է ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ անդամ է: Մենք ունենք պարտավորություններ, դաշնակիցներ և հարևաններ, որոնց մի մասի հետ չեզոք, մյուս մասի հետ ակտիվ թշնամանքի հարաբերություններ ունենք. դատողություններ անելիս սա պետք է հիշել»,- Ժողովրդավարության և անվտանգության հարցերի հայկական կենտրոնի հերթական կլոր-սեղան քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը:
«Երբ ասում եք՝ պատրաստվենք պատերազմի, նկատի ունե՞ք՝ ով ում հետ, որ կողմերի միջև. ճշգրտում արեք, որպեսզի պարզ լինի ինչ կոնցեպցիա եք առաջարկում»,- նշեց պատգամավորը՝ դիմելով փորձագետներին և ընդգծելով, որ փորձագիտական հանրության գիտելիքները պետք է օգնեն ստրատեգիկ պլանավորում իրականացնողներին: