Մարդիկ ՀՀԿ-ին ձայն են տվել՝ վստահ լինելով, որ Սերժ Սարգսյանը չի լինելու հաջորդ ղեկավարը, եթե այդ վստահությունը չլիներ, հնարավոր է՝ չընտրեին ՀՀԿ-ին. քաղաքագետ. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Ընդդիմության պայքարը Սերժ Սարգսյանի՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու հեռանկարի դեմ որոշակի առումով ուշացած եմ համարում: Գուցե դա իմ սուբյեկտիվ կարծիքն է»,- Factor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Բաղդասարյանն՝ անդրադառնալով ընդդիմադիր ուժերի կողմից Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ հնարավոր պայքարին:
Ըստ նրա՝ Սերժ Սարգսյանի միանձնյա ղեկավարման առաջին փուլի հիմքերը դրվել են դեռևս 2015 թվականին՝ Սահմանադրական փոփոխությունների ժամանակ, երկրորդ փուլը խորհրդարանական ընտրություններն էին, այժմ արդեն երրրորդ փուլն է: «Տրամաբանական կլիներ պայքարը սկսել առաջին փուլից, քաղաքական օրակարգի ձևակերպման խնդիր կա: Ես չեմ կարծում, թե հնարավոր է շարժում ստեղծել և պահանջել խորհրդարանական մեծամասնությունից, որ Սերժ Սարգսյանին չընտրի»,- նշեց քաղաքագետը՝ այդ պահանջը համարելով անիմաստ:
Փոխարենն Արմեն Բաղդասարյանը կարծում է, որ կարելի է հզոր շարժում ստեղծել և պահանջել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: «Ընդդիմությունը՝ որպես հիմնական փաստարկ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ պահանջելու, պետք է ներկայացնի Սերժ Սարգսյանի խոստումը: Խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել մի իրավիճակում, երբ Սերժ Սարգսյանը խոստացել էր՝ չի ստանձնելու երկրի միանձնյա ղեկավարի դերը: Դրանից հետո այդ խոսքը չեղարկվեց, ստեղծվեցին բոլորովին այլ պայմաններ, հենց դա որպես փաստարկ օգտագործելով՝ ընդդիմությունը կարող է պահանջել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ»,- հավելեց մեր զրուցակիցը: