Արարատը այն  երկու (հաջորդը Արմավիրն է) մարզերից մեկն է, որտեղ  դեռևս համայնքների խոշորացում  չի իրականացվել։ Համայնքների խոշորացումն ավարտվել է միայն Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում, իսկ մյուսներում այն մասնակի է իրականացվել։ Մեր տրամադրության տակ է հայտնվել Արարատի մարզում սպասվող համայնքների խոշորացման փնջային բաշխվածությունը:
Մինչ այդ փնջերը ներկայացնելը և դրանց ձևավորման հնարավոր տրամաբանությանն անդրադառնալը նկատենք, որ Հայաստանի մարզերում համայնքների խոշորացման մասին մեր հանրությունը, որպես կանոն, տեղեկանում է գործընթացի վերջին փուլում, երբ ՀՀ կառավարության կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով խորհրդարանին է ներկայացվում Վարչատարածքային բաժանման մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու համապատասխան նախագիծը: Իսկ օրենքի ընդունումից հետո անմիջապես խոշորացվող համայնքներում նշանակվում են համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամների ընտրություններ:
Այսպիսով, Արարատի մարզի 99 բնակավայրերից, որոնք ներկայումս ընդգրկված են 95 համայնքներում, առաջիկայում կազմավորվելու են 9 խոշոր համայնքներ: Հատկապես Արարատի մարզի աշխարհագրական առանձնահատկությունն այն է, որ բնակավայրերից յուրաքանչյուրը մի քանի այլ գյուղի հետ է սահմանակից: Ասել կուզի, խոշորացվող համայնքների փնջերը բազմաթիվ տարբերակներ կարող էին ունենալ: Սակայն, դրանք արդեն իսկ գծագրված են և համապատասխան փաստաթուղթը գտնվում է Արարատի մարզպետարանի ղեկավարության տրամադրության տակ:
Այլ մարզերում արդեն իսկ տեղի ունեցած խոշորացումների փորձը ցույց է տվել, որ միավորվող համայնքների փնջերը, որպես կանոն,  կազմավորվել են մեկ քաղաքական ուժի՝ ՀՀԿ-ի նախասիրություններով: Այլ կերպ ասած, ամեն դեպքում համայնքները այնպես են միավորվել, որպեսզի խոշորացումից հետո տեղական իշխանությունը լինի բացառապես ՀՀԿ-ի ձեռքում:
Արարատի մարզի առանձնահատկությունն այն է, որ այստեղ բազմաթիվ այլախոհ գյուղեր կան: Հատկապես ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ ՀՀԿ-ից դուրս գալուց հետո,  իշխող կուսակցության դիրքերն այս մարզում էապես թուլացան: Նախկին վարչապետի ազդեցության տակ գտնվող մի քանի համայնքների նկատմամբ ՀՀԿ-ն վերահսկողությունը կորցրեց:
Ստորև բերված չորս աղյուսակներում ներկայացված են Արարատի մարզում սպասվող համայնքների խոշորացման փնջերը, դրանցում ընդգրկված համայնքների ընտրողների թիվը՝ անցած տարվա ապրիլի 2-ի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ, ընտրողների մասնակցության ցուցանիշը և ՀՀԿ-ի ձայները: