Արդյոք պե՞տք է, որ հիմա Թուրքիայի հետ ուղղակի հարաբերությունների մեջ մտենք:  Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցի ժամանակ անդադառնալով այս հարցին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պատասխանեց. «Ոչ թե հիմա, այլ վաղուց պետք է մտած լինեինք»:
«Ալիևն էլ է ասում՝ ձեռք քաշեք Ղարաբաղից, հենց այսօր դառնանք եղբայրներ: Նորմալ բան է: Հիմա մենք պիտի հաշվենք՝ երբ, ոնց, ինչպես:
Պետության ղեկավարի առաջին գործը երբեք չխորամանկելն է արտաքին գործընկերների հետ, որովհետև ինքնախաբեություն կլինի, որ դու ավելի կարող ես խորամանկել, քան այդ հզորները, քեզ շատ լուռ կլսեն, կգովեն, հետո կգնան և կծիծաղեն քեզ վրա:
Եթե ես խորամանկեի, ինձ երբեք բանի տեղ չէին դնի: Հիմա նոր երևույթ կա, որը այլանդակ բան է, երբեք չի եղել, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև երբեք այսպիսի կոպիտ երկխոսություն չի եղել՝ փոխադարձ վիրավորանքներով, նվաստացումներով: Սա չի եղել նաև Ռոբերտի ժամանակ, Սերժի ժամանակ, սա նիկոլիզմի արտահայտություն է»: