Բելառուսի և Ռուսաստանի 2023-2027 թվականների սահմանային անվտանգության զարգացման ծրագրի հայեցակարգի նախագիծը քննարկվել է սահմանապահ կոմիտեի խորհրդի նիստում, որը տեղի է ունեցել հինգշաբթի Բրեստում: Այս մասին նշված է գերատեսչության կայքում հրապարակված Պետական սահմանի կոմիտեի մամուլի կենտրոնի հաղորդագրության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Հանդիպումը վարել են Բելառուսի պետական սահմանապահ կոմիտեի ղեկավար Անատոլի Լապպոն և Ռուսաստանի Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ ծառայության պետի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Կուլիշովը:
«Կոլեգիայի կարևորագույն հարցը 2023-2027 թվականների ընթացքում «Դաշնակից պետության սահմանային անվտանգության զարգացման» ծրագրի հայեցակարգի նախագծի քննարկումն էր: Ծրագրի հիմնական նպատակն է իրականացնել սահմանային քաղաքականության հիմնական դրույթները, ինչպես նաև ամրապնդել Բելառուսի և Ռուսաստանի սահմանային անվտանգությունը ` դաշնակից պետության անվտանգության և շահերի հիմնական սպառնալիքների չեզոքացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման միջոցով»,- ասված է հայտարարության մեջ։