ԱԺ հատուկ նիստում քննարկվում է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած՝ «2021 թվականի մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտման, Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ուժի կիրառման արդյունքում առաջացած իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող գործողությունների մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որը ներկայացրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Եթե «Ալյանսը» գա իշխանության, բոլոր ապօրինությունները պետք է վերացնենք: Ու եթե հիմա մեր երկրին վնաս ու կորուստ պատճառող փաստաթուղթ ստորագրեն այս իշխանությունները՝ առանց վավերացնելու խորհրդարանում, մենք հետո դա չեզոքացնելու ենք, վերացնելու ենք և պատասխանատվության ենք ենթարկելու գործող իշխանությանը: Բայց եթե այդ փաստաթուղթը բերվի խորհրդարան, ու մենք վավերացնենք, դա կունենա իրավական ուժ»,- նշեց ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը: