Բանակցությունները շարունակվում են: Սյս պահին հնարավոր է Սյունիքի հարցում խաղաղ հանգուցալուծման հասնել, ռազմական դրության կարիք չկա: Այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Ռազմավարական, մարտավարական և պետության կառավարման տեսանկյունից պետք է բոլոր գործողությունների հետևանքները հաշվարկել: Եթե խաղաղ ճանապարհով խնդիրը չլուծվի, բնականաբար պատերազմի տարբերակը կա, բայց արդյո՞ք դրա հետևանքը բարենպաստ կլինի: Այս խնդիրը չպետք է ներքաղաքական շահարկման կամ քաղաքական պայքարի թեմա դարձնել: Դեռ չեն կրակել, բայց էլի մեր տարածքային ամբողջականության, մեր ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգություն է կատարվել: Մենք պետք է միասնական լինենք:
Սա հետպատերազմյան Հայաստանն է, և մենք պատերազմը տանուլ ենք տվել: Եթե մինչև սեպտեմբերի 27-ի Հայաստանը լիներ, այդ 250 ադրբեջանցիները կարող է  խփվեին: Նոր իրողություններ են, նոր իրավիճակ է: Սյունիքի սահմանին ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումը կլիներ գերեվարել ՀՀ սահմանը հատած 250 ադրբեջանցիներին և նրանց փոխանակել մեր գերիների հետ»,- ընդգծեց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ մեր սահմանը հատել են, նրանց նկատմամբ կարելի էր հարուցել քրեական գործ: