Սյունիքում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Հայաստանի պետական սահմանը խախտած և «Սև լիճ» կոչվող տեղանքը շրջափակած ադրբեջանական զինված ուժերի որոշակի խմբեր արդեն երկրորդ օրն է չեն հեռանում տարածքից: Ավելին՝ մայիսի 13-ի կեսօրին, համաձայն ՊՆ-ի հաղորդագրության, ադրբեջանական զինուժը նոր սադրանքներ է նախաձեռնել Սիսիանի ու Վարդենիսի հատվածներում, որոնք կանխվել են:
Ստեղծված իրավիճակը Երևանը գնահատում է «պայթյունավտանգ» և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը:
Ռազմական փորձագետ Հայկ Խաչիկյանի դիտարկմամբ՝ ստեղծված իրավիճակը նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից հետո սպասելի էր. «Առնվազն մասնագիտական շրջանակների համար որևէ անակնկալ չկա»:
«Ադրբեջանցիների առաջխաղացման հետ կապված միջադեպը համընկավ Մուրադովի փոխարինման հետ․ գուցե Ադրբեջանը հաշվի է առել այդ հանգամանքը»,- «Ադրբեջանական սադրանք Հայաստանի սահմանին. Երևանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց ռազմական փորձագետը:
Նա նաև ընդգծեց՝ ակնհյատ է, որ ադրբեջանական կողմը վարում է սահմանի ցանկացած հատվածում առավելագույնը քաղելու քաղաքականություն: