Վիճակը ճգնաժամային չէ, աղետալի է, ու այդ աղետը բերել է Նիկոլ Փաշինյանը»,- լրագրողների հետ զրույցում: Այս մասին ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նշեց, որ բոլորի աչքի առաջ մեր հայրենիքը բաստուրմայի նման կտրում են, տաշելով տանում են:
Էդուարդ Շարմազանովը հիշեցրեց, որ ավելի վաղ զգուշացրել է. «Սրանք ինչքան մնացին, ամեն օր հայրենիքի կորուստ է լինելու, ամեն օր տղաների կորուստ են ունենալու: Սրանք իրավունք չունեն կառավարելու… Նայեք՝  նոյեմբերի 10-ից հետո քանի գերի ունենք, ինչքան տարածքների կորուստ ունենք, քանի անհետ կորած ունենք:
Այսօր պետության իշխանության թիվ մեկ ֆունկցիան պետք է լինի քաղաքացիների, սահմանների անվտանգության ապահովումը: Ասում են՝ ռուսն է մեղավոր, ամերիկացին է մեղավար, ֆրանսիացին է մեղավոր, բոլորը մեղավոր են բացի իրենցից, Տիգրան Մեծից մինչև Հուլիոս Կեսար բոլորը մեղավոր են, բացի իրենցից: Իշխանությունն ինչի՞ համար է, անվտանգությունն ապահովելու… Դու ես մեղավար, պաշտպանության նախարարությունը, համապատասխան կառույցները: Ինչի՞ համար եք աշխատավարձ ստանում, եթե պետք է ռուսը պաշտպանի մեր անվտանգությունը, փողը ռուսին կտանք էլի, էլ ինչու ենք բանակ պահում, ինչու ենք իրեն պահում, որ 1000 հոգանց շքախմբով ման գա՞՝ սնայպերների  ուղեկցությամբ: Այդ սնայպերներին տանեիք այնտեղ»,- ասաց Շարմազանովը: