Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունն անդրադարձել է օրերս Ադրբեջանի կողմից 3 հայ ռազմագերիների ազատ արձակմանը և կոչ արել՝ ազատել բոլորին։ Տեղեկանում ենք Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի թվիթերյան գրառումից։
Նույնպիսի հայտարարություն է տարածել Կանադայի արտգործնախարարությունը, որը ողջունել է Ադրբեջանի կողմից ձերբակալված հայերի ազատ արձակումը և հորդորել ազատել բոլոր պահվող անձանց։
ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեն կոչ է արել ԼՂ հակամարտության կողմերին շտապ ավարտել ձերբակալվածների փոխանակումը։ Վերջինս նաև կոչ է արել հնարավորինս արագ վերսկսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում քաղաքական գործընթացները։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ասել է, որ իրենց ամենօրյա աշխատանքի լրջագույն մասն են համարվում գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները, այդ առումով Ռուսաստանի գլխավոր դատախազն ամբողջությամբ ներգրավված է գործընթացում։ Նա նշել է, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաների բազմաթիվ հետապնդումներ ունեն, իսկ Հայաստանում դավաճանության վերաբերյալ մեկ քրեական գործ ավարտվել և ուղարկվել է դատարան։