Հայաստանը պատրաստ չի եղել պատերազմին, այսօր Ազգային ժողովում ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցի՝ փակ նիստում կայացած քննարկումից հետո նման հայտարարություն արեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Արդյո՞ք 2016-ի բացթողումներն այս տարիների ընթացքում լրացվել են, թե՞, այնուամենայնիվ, նույն խնդիրներով ենք Արցախյան վերջին պատերազմի մեջ մտել, ի վերջո, զեկույցը տվե՞ց այս հարցերի պատասխանը։ Factor TV-ի այս հարցին Էդմոն Մարուքյանը թեև բացասական պատասխան տվեց, բայց փաստեց, որ պետության՝ պատերազմին պատրաստ չլինելը պարտադիր չէր զեկույցով արձանագրել, այն ցավալի կորուստներով ամրագրված փաստ է:
2016 թվականի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցն այսօր քննարկվեց Ազգային ժողովի փակ նիստում, չնայած հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի՝ մինչ այդ տված հավաստիացումներին, որ զեկույցը լինելու է հրապարակային և տալու է բոլոր հարցերի պատասխանները: Երբ հայտնի դարձավ, որ զեկույց չի հրապարակվի, Անդրանիկ Քոչարյանը վստահեցրեց՝ ԱԺ-ում ծավալուն ելույթով հանդես կգա։ Հանրությունը, սակայն, այսօր հնարավորություն չունեցավ անգամ նրա ելույթի միջոցով իրազեկվելու, թե, ի վերջո, հանձնաժողովն ինչ բացահայտումներ է կատարել։ Ինքը՝ Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում հույս հայտնեց, որ ժամանակի ընթացքում ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի զեկույցի շատ դրվագներ գաղտնիությունից դուրս կգան և հասանելի կդառնան հանրությանը։
Նկատենք, սակայն, որ այդ դեպքում անհասկանալի է դառնում, թե ինչու նախկինում արված հայտարարություններում հաշվի չէին առնվում պետական գաղտնիք պարունակող դրվագները: «Լուսավոր Հայաստան»-ի ղեկավարը հավաստիացնում է՝ փորձելու են հասնել գաղտնազերծման: Էդմոն Մարուքյանը, սակայն, նաև այլ խնդրի մասին է բարձրաձայնում։ Նա հայտարարեց, որ ըստ զեկույցի՝ Արտակ Դավթյանն ապրիլյան պատերազմի թերացողներից մեկն է, բայց այսօր ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնն է զբաղեցնում: Էդմոն Մարուքյանն ասում է՝ զեկույցում մեղավորների այլ անուններ էլ կան:
Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ փակ նիստում մանրամասներ է ներկայացրել զեկույցի 5 գլուխներից: Այն ներառում է պատերազմի ժամանակ ունեցած սպառազինությունը, հետախուզությունը, կառավարումը, քաղաքական որոշումներն ու դրանց կայացման հարցում բացթողումները: Հիշեցնենք՝ հետախուզության թերացման համար մեղադրանքներ էին հնչում Արշակ Կարապետյանի ուղղությամբ, որն այն ժամանակ հետախուզության վարչության պետն էր, իսկ այսօր՝ ԳՇ պետի առաջին տեղակալը:
Անդրանիկ Քոչարյանը քննիչ հանձնաժողովի գործունեության գլխավոր բացթողումը համարում է Յուրի Խաչատուրովի՝ հանձնաժողով չներկայանալը: Նա այսօր ակնարկեց, որ քառօրյա պատերազմը կանգնել է Խաչատուրովի՝ Մոսկվայում տրված ինչ-որ խոստման հիման վրա և նրա հանձնաժողով գալով պարզ կդառնար, թե ինչ պայմանավորվածություն է եղել:
Իսկ արդյո՞ք ապրիլյան պատերազմից հետո՝ մինչ 44-օրյա պատերազմը, գործող իշխանությունը փորձել է շտկել բացթողումները։ Factor.am-ի այս հարցին ի պատասխան՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ որոշակի շտկումներ եղել են, մասնավորապես՝ հակաօդային պաշտպանության բնագավառում, սակայն դա բավարար չեղավ օդն ամբողջությամբ փակելու համար:
Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը կարծում է, որ իշխանությունները չեն ցանկանում հրապարակել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի բացահայտումները, քանի որ դրանք իրենց կառավարման օրոք տեղի ունեցած պատերազմի թերացումների ֆոնին մանրուքներ են: Իրավապաշտպանի խոսքով՝ այս շրջանում ժամանակավրեպ է խոսել 2016 թվականի թերացումների մասին:
Իրավապաշտպանը նկատում է նաև, որ կան ազգային անվտանգության հետ կապված տեղեկություններ, որոնք պետք չէր քննել պատգամավորների կողմից: Ավետիք Իշխանյանը նշում է, որ այս հանձնաժողովի ստեղծմամբ իշխանությունը ոչ թե նպատակ ուներ թերությունները շտկել, այլև խնդիր էր դրվել նախկիններին վարկաբեկել։
Հավելենք, որ Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները բացահայտող զեկույցը պատրաստ է նախորդ տարվա նոյեմբերից։ Ուշագրավ է, որ այս զեկույցով բացահայտումներ խոստացող իշխանությունները հիմա կաշկանդվում են այն հրապարակել։